Discord Nedir?

Çevrimiçi online oyunlarda arkadaşlarınız ile iletişim kurmanız gerektiğinde internette bunun için bir çok programlar ve uygulamalar bulunmaktadır. Bu tarz programlar ve uygulamalar genelde oyuncuların arkadaşlarıyla oyun içi konuşmalarında daha iyi bir iletişim sunduğu için tercih edilmesidir. Bunlardan biri de bugünkü içerimizde bahsedeceğimiz Discord programıdır.

Bu içeriğimizde sizlere Discord nedir, Discord ne demek, Discord nasıl kullanılır, gibi bir çok soruların cevabını anlatmaya çalışacağız. Bunlara ek olarak Discord platformunda yapabileceğiniz ve kullanabileceğiniz birkaç tavsiyede bulunacağız.

Discord Ne Demek?

Discord platformundan basitçe bahsedecek olacaksak bu uygulama bir sohbet aracıdır. Aynı TeamSpeak ve Skype gibi uygulamalarla arkadaşlarınız ile çevrimiçi olarak sesli ve yazılı bir şekilde iletişim kurabilmenizi sağlamaktadır. Genellikle çevrimiçi online bilgisayar oyunları oynayan kullanıcılar tarafından kullanılan Discord platformu sesli ve yazılı iletişimin yanı sıra video aramalarını ve canlı yayın açabilmenize de imkan vermektedir. Yani iletişim kurduğunuz kullanıcılar ile yayın da açabiliyorsunuz.

Discord platformunun genel amacı diğer kullanıcılarla mesajlaşmanızı sağlamaktır. Platformdaki her topluluğa “sunucu” denmektedir.

Discord

Discord Nasıl Kullanılır?

Adım #1: Discord programını cihazınıza indirin. (Android, iPhone, iPad, MacOS, Windows)
Adım #2: Programı cihazınıza kurun ve gerekli ayarlarınızı yapın. (Mikrofon / kulaklık ayarları vs.)
Adım #3: Ardından bir sunucu bulunuz veya da kendi sunucunuzu oluşturunuz.
Adım #4: Oluşturduğunuz sunucuya arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz.

Discord programının temel ana çalışma prensibi sunucular üzerine kuruludur. Yani iletişim kurmak istediğiniz arkadaşlarınızla veya bir toplulukla, iletişime geçmek için bir sunucu kurulması gerekmektedir. Bu sunucuyu dilerseniz ücretsiz olarak kendiniz kurabiliyorsunuz, dilerseniz de başka üyeler tarafından kurulmuş bir sunucuya katılabiliyorsunuz. Discord platformunda sunucu kurmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Kurulan sunucular üyelerin isteklerine göre özel veya herkese açık olabiliyor. Herkese açık sunuculara üyeler tek bir tık ile bağlanabilmektedir. Özel olan sunucu odaları içinse Discord kullanıcıların isteğine bağlı olarak tek seferlik ya da daimi bir davetiye kodu oluşturmaktadır. Bu tür sunuculara bağlanabilmeniz için davetiye kodunu bilmeniz gerekir. Aynı şekilde bir arkadaşınızın sunucunuza katılabilmesi için bu davetiye kodunu ona göndermeniz gerekiyor.

Discord Nitro Nedir? Nasıl Kullanılır?

Discord kullanıcılar tarafından ücretsiz olarak kullanılabiliyor olsa da platformun bir de isteğe bağlı ücretli bir abonelik sistemi bulunmaktadır. Bu ücretli aboneliğin adı Discord Nitro dur. Aylık 9,99 dolar ve Yıllık 99,99 dolarlık ücretler ödeyerek abone olabileceğiniz Discord Nitro, hali hazırda ücretsiz olarak kullanılabilen Discord platformunda daha fazla özelliğe erişebilmenizi sağlamaktadır.

Discord Nitro

Discord Nitro aboneliğine sahip üyeler, kurulan sunuculara daha büyük dosyalar yükleyebilmektedir. Bu ayrıcalığın yanı sıra Discord platformunda yayın açmanızı sağlayan Go Live özelliğini kullanarak 4K kaliteye kadar yayınlar yapabilmenize de olanak sağlıyor. Discord Nitro aboneleri, profillerini bir çok ayrıcalıklı çeşitli şekillerle özelleştirebiliyor ve kendi belirledikleri bir Discord Tag’ine sahip olabilmektedirler. Bunlara ek olarak kendi yaptıkları emojileri de sunucularına ekleyip kullanabiliyorlar.

Discord nedir?, nasıl kullanılır, Discord Nitro nedir? gibi soruları cevapladığımız yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Eğer sizlerin de Discord hakkında merak ettiğiniz sorular varsa bunları yorumlar alanından bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu tarz yazılarımızın devamı gelecektir, diğer tüm içeriklerimizi kaçırmamak için bizleri takipte kalınız.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir