Facebook Dili Türkçe Ayarlanamıyor Sorunu ve Çözümü [2020- Güncel]

Sosyal medya platformlarındaki bazı uygulamalarda bazen sistem kaynaklı, bazen bağlantı kaynaklı bazen de kullanıcı kaynaklı hatalar olabilmektedir. Bu hataların nedeni kullanılan uygulamaların orijinal dili İngilizce dili olduğu için bazı kişilerde zor bir şekilde çözülebilinmektedir. Son zamanlarda okurlarımızın genelinde karşımıza çıkan bu tip hatalardan birisi de Facebook Türkçe ayarlanamıyor sorunu. Genel olarak telefonuna ya da mobil uygulamasına gelen güncellemeleri yeniden güncelleyen okurlarımız bu güncellemelerden sonra uygulamalarının dili İngilizce olarak otomatik değiştiğini söylüyor. Peki, bu tarz sorunlarda ne yapılmalı? Facebook Türkçe ayarlanamıyor ne yapmalıyım sorusunun çözümü nedir?

Facebook Dil Sorunu ve Çözümü

Facebook uygulamasının dili mobil cihazlarda genellikle güncelleme yapıldıktan sonra İngilizce diline dönmesi sorunu çoğunluk olarak Android işletim sistemi cihazlarda karşımıza çıkmaktadır. Facebook uygulamasının dil seçeneğini Türkçe yapabilmek için ilk olarak dil ayarlarını değişmeniz gerekir. Facebook dil değiştirme nasıl yapılır?

İlk olarak telefonunuzdan Facebook uygulamasına giriniz. Facebook mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra ekranının sağ alt köşesinde bulunan üst üste üç çizgi ibaresine tıklayın.
Üç çizgiye tıkladığınızda ekranınızda bir çok sekme çıkacaktır. Buradan alt sıralara doğru inerek “Ayarlar ve Güvenlik” ibaresini bulun ve tıklayınız. Bu seçeneklerin altında bulunan ayarlar kısmına tıklayın.
Ayarlar sayfasına girdiğinizde ikinci sırada dil seçeneği bulunur buna tıkladığınız zaman size dil ayarları ekranı gösterilecektir. En üst sıradaki sekmede uygulamanın dilini hangi dile ayarlamak istersiniz yazar. Buna tıkladığınızda vakit uygulama sizi diller sayfasına götürecektir.
Diller sayfasından Türkçe dil seçeneğini ekranı en alta indirerek bulabilirsiniz. Buradan Türkçe dil seçeneğine tıklayınız, bu adımı yaptıktan sonra yeniden sayfanın üst kısmına gelip kaydete ibaresine tıklayın. Bu şekilde mobil cihazınızdan Facebook uygulamasının dili İngilizce olduğu durumlarda nasıl Türkçe dil yapılacağını öğrenmiş oldunuz.

Facebook dil ayarlarını web sitesinden nasıl Türkçe yapabilirsiniz?

Facebook uygulamasının dilini mobil cihazlar üzerinden değiştirebildiğiniz gibi web sitesinden de değiştirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayınız.

İlk olarak facebook.com ana sayfasını açınız. Hesabınıza giriş yapılması gerekmektedir.
Ekranınızın sağ en üst köşesinde bulunan aşağı doğru ok gibi olan ibareyi tıklayın. Buradaki seçeneklerden Ayarlar kısmını seçiniz.

Ayarlar sayfasını açtığınızda sol sütün dil seçeneği yer almaktadır. Facebook hesabınızın dili İngilizce ise burada Language yazacaktır. Buna kısıma tıklayınız.
Language (Dil) ekranına geldiğinizde ilk sırada yazan Facebook’u hangi dilde kullanmak istiyorsun ekranı gelir. Buradaki edit/düzenle kısmına tıklayarak seçmek istediğiniz dil seçim sayfasına gidiniz. Dil seçim sayfasından Türkçe dilini bulup kaydet dedikten sonra dil Türkçe olacaktır.

Hem mobil cihazlardan, hem de masaüstü cihazlardan Facebook dil seçeneğini Türkçe olarak ayarlamak oldukça kolay bir işlemdir. Telefonunuzdaki Google veya diğer tarayıcıları hangi dilde mevcut olarak kullanıyorsanız, VPN ya da DNS ayarlarını değiştirerek uygulamaya başka bir ülkeden internete girmiş gibi gösteremiyorsanız genelde bilgisayarınızdaki veya telefonunuzdaki web siteler türkçe dili olarak ayarlanır. Lakin mobil uygulamaların dili farklı olabilir, bu uygulamaların dilini değiştirmeniz gerekiyor.

Telefonda Facebook Türkçe ayarlanamıyor ne yapmalıyım?
Facebook hesabınızın İngilizce dilini Türkçe’ye çevirme sorunu bazen ayarlardan çözülenemeyebilir. Bu sorun ile karşılaştığınız vakit Facebook uygulamasını telefonunuzdan kaldırıp ve tekrardan yüklemeniz gerekir. Facebook uygulamasını kaldırmak için telefonunuzun ayarlar kısmına gidip uygulamayı kaldır demeniz gerekmektedir.

Cihazınızdan Facebook uygulamasını kaldırdıktan sonra tekrar indirmeniz gerekiyor. Facebook’u tekrar indirdiğiniz vakit uygulamanın dili Türkçe olacaktır. Bu adımları denedikten sonra dil hala Türkçe olmadıysa telefonunuzun VPN ya da DNS ayarlarından Turkey (Türkiye) dilini seçip uygulamayı tekrardan telefonunuza indiriniz.

Facebook uygulamasının dilini değiştirmek için diğer alternatif adımlar;
Mobil cihazınızdan Facebook uygulamasının dilini değiştiremediyseniz telefonunuzdaki Google, Safari, Yandex, Opera veya diğer tarayıcıların birinden m.facebook.com sitesine giriniz. Giriş yaptığınız Facebook hesabınızdan daha önce de bilgisayarınızdan denediğiniz yukarıdaki adımları burada da uygulayın. Bu ayarları yaptığınız vakit Facebook uygulamasının dili Türkçe veya dilediğiniz herhangi bir dilde ayarlayabilirsiniz.

Bu konu hakkında yazmış olduğumuz yazımız umarız size yardımcı olacaktır. Bir sonraki Blog yazımızda görüşmek dileğiyle

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir