Instagram Kısaltmalar

Instagram kısaltmaları ve anlamları dünyada kullanıcı sayısı 1 milyarı geçen Instagram için üzerinde en çok durulan ve yorum yapılan konu başlıklarından biri olarak göze çarparken, Instagram kısaltmalarının her birinin özellikle sosyal medyada dönem dönem oldukça popüler oldukları da görülmektedir.

Popüler Instagram Kısaltmaları

Tüm popüler sosyal medya araçlarında olduğu gibi Instagram uygulamasında da oldukça ön plana çıkan kısaltmaların varlığı göze çarparken popüler Instagram kısaltmaları;

 • DM
 • GT
 • UNF
 • TKP
 • 10 K
 • Official
 • TBT
 • TB
 • SFS
 • STALK
 • SPAM
 • STORY / STORIES
 • PP
 • GM olarak göze çarpmaktadır.

Bu kısaltmalar kullanıcıların paylaşım ve hikâyelerinde kullandığı aynı zamanda hastag olarak da ifade ettikleri paylaşımların daha fazla kişiye ulaşması yönünde de oldukça önemli olan elemanlar olarak da ifade edilebilmektedir.

DM Ne Anlama Geliyor?

Instagram’ın literatüre soktuğu tanımlamalardan biri olan ve belki de en popüler Instagram kısaltması olarak ifade edilebilecek olan DM, İngilizce “Direct Message” olarak nitelendirilebilirken, dlimizde de “direkt mesaj” olarak ifade edilebilmektedir. Direkt mesaj Instagram mesajlaşma forumunun bir diğer adı olmakla da beraber Türkçe’de son dönemde “DM’den yürümek” deyimine de ilham kaynağı olmuştur.

 • DM attım
 • DM’den gönderdim gibi tabirler de bu noktada oldukça kullanılmaktadır.

UNF Ne Anlama Geliyor?

Instagram’ın en azla kullanılan kısaltmalarından biri olan ve İngilizce “unfollow” ifade edilen UNF kısaltması takipten vazgeçme olarak ifade edilebilir. UNF ne demek sorusu için verilecek bir diğer cevap da çoğu kez Instagram kullanıcıları bu kısaltmayı unf=unf olarak da kullanırken, burada belirtilen takipten vazgeçme tanımlaması önceden takip edildiği halde daha sonra takipten çıkarılma anlamında da kullanılmaktadır.

GT Ne Anlama Geliyor?

Instagram’da kullanılan GT takipçi arttırma anlamında kullanılan “geri takip” sözcüğünün kısaltması olarak kullanılmaktadır. Instagram kullanıcıları takipçi sayılarını arttırmak için GT yani geri takip diye bir akım başlatmış; bu yolla takibe takip, takip edeni geri takip ederim tanımlamasıyla da GT kısaltmasının ortaya çıkmasına neden olmuşlardır. Burada SFS Instagram kısaltması da dikkat çekerken SFS anlam olarak karşılıklı profil paylaşımı olarak nitelendirilir.

TKP Ne Anlama Geliyor?

Aynı GT kısaltmasında olduğu gibi Instagram kullanıcılarının “takip” anlamında kullandığı bir kısaltma olan TKP, geri takipten farklı olarak genel anlamda Instagram takip için kullanılan bir tanımlamadır.

10K Ne Anlama Geliyor?

Instagram takipçi sayısının yanında görülen K ve M gibi harfler son dönemlerde oldukça sık olarak ifade edilirken, 10K kısaltması 10 bin anlamında kullanılır. M harfi ise milyon tanımlamasının kısaltmasıdır.

Hashtag Ne Anlama Geliyor?

Belirli bir konuyu ifade etmek, ayrıştırmak ilgili konu maddesi için kullanıcıların dikkatini çekmek için # işaretiyle birlikte ve bitişik olarak yazılan herhangi bir kelime hastag olarak ifade edilmektedir. Twitter vasıtasıyla kullanıcıların hayatına giren hastag, İnstagram vasıtasıyla tüm dünyaya yayılmayı da başarmıştır. Kullanıcı resmin altına #istanbul yazdığında İstanbul kelimesine dikkat çekmek istemiş, ayrıca dünyanın her köşesindeki kullanıcıların da bu hastag’i kullanarak gönderisini ayrıştırma şansına sahip olmalarını da sağlamıştır.

#TBT Ne Anlama Geliyor?

Özellikle Perşembe günleri Instagram kullanıcılarının milyonlarca kez kullandığı en popüler hastag olarak göze çarpan TBT kısaltması, İngilizce “throw back Thursday” tanımlamasının ilk harflerinden oluşan kısaltmadır. Instagram’da Perşembe günleri kullanıcılar #TBT ne demek sorusu için ayrıca #TBT hastag’ini kullanarak bebeklik dönemlerinden bir gün önceki anılarına kadar eski fotoğraflarını paylaşmaktadır.

#TB Ne Anlama Geliyor?

#TBT hastag kullanıcıların Perşembe günleri paylaştıkları eski gönderilerini ifade etmek için kullanılırken, Perşembe günü hariç paylaşılan eski anılar ise #TB yani “throw back” hastag’iyle paylaşılır.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir