Instagram’da Fake Hesabım Açılmış, Nasıl Kapatabilirim?

Son yılların en fazla kullanılan sosyal medya platformu olan Instagram’da, kullanıcılar adlarına açılmış sahte hesaplarla karşılaşabiliyor ve bu da Instagram’da Fake Hesabım Açılmış, Nasıl Kapatabilirim? sorusunu gündeme getiriyor. Özellikle de son dönemlerde artmış olan hesap kopyalama ve fake hesap açma durumları için, Instagram yöneticileri her ne kadar önlemler almış olsa da ne yazık ki bu önlemler yeterli olmadı. Peki adınıza açılmış bir fake hesap varsa, kapattırmak için ne yapmalısınız? Bu yazımızdaki adımları uygulayarak, adınıza açılan fake hesabı kapattırabilirsiniz.

Adıma Açılan Sahte Instagram Hesabı İçin Ne Yapabilirim?

Eğer Instagram’da size ait olmayan bir hesap, sizin adınızı, resimlerinizi ve bilgilerinizi özetle size ait olan verileri izinsiz kullanmışsa bu hesabı Instagram taklit hesap formu doldurarak şikâyet edebilirsiniz. Adınıza açılan fake hesap size ait fotoğraf, video gibi içerikleri paylaşıyorsa Instagram Ekibi tarafından 24 saat içinde kapatılacaktır.

Instagram fake hesap polise şikâyet edilmeden önceİnstagram’da sizi veya kurumunuzu taklit eden bu fake hesabı, Instagram üzerinden şikâyet edebilirsiniz. Bunun için Instagram üzerinden şikâyet formu sayfasına gidin ve açılan sayfada size sunulan;

  • Birisi temsil ettiğim birini taklit eden bir hesap açmış
  • Birisi işletmem ya da kuruluşum için hesap açmış
  • Birisi beni veya arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış seçeneklerinden durumunuza uygun olanı seçin ve Gönder’e tıklayın. Böylelikle şikayetinizi tamamlamış olacaksınız.

Adınıza açılan sahte hesabı şikâyet etmek için ikinci yöntem ise fake hesabın sayfasından Şikâyet Et sekmesini kullanmaktır. Bunun için;

  • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan üç nokta şeklindeki seçenekler sekmesine tıklayın.
  • İkinci adımda açılan ekrandan Şikâyet Et… linkine tıklamalısınız.
  • Karşınıza çıkan ekranda Uygunsuz sekmesini seçin.
  • Bu hesabın topluluk kurallarını ihlal ediyor” ibaresini seçin.
  • Sonraki ekranda Hesabı Şikâyet Et seçeneğini seçin.
  • Buradan “Bu profil bir başkasını taklit ediyor.” ibaresini seçin.
  • Yeni açılan ekrandan “Beni, Tanıdığım birini veya Bir ünlü veya tanınmış kişiyi” seçeneklerinden kendi durumunuza uygun olanı seçin ve formu gönderin.

Bu adımları yaptıktan sonra bildiriminiz Instagram tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirmenin sonucuna göre şikâyet ettiğiniz hesap, kalıcı olarak silinecektir.

Instagram’da Fake Hesap Açan Kişi Bulunabilir Mi?

Adınıza sahte hesabı açan kişinin bulunması oldukça zor bir işlemdir. Bu işte uzman olmayan birinin fake hesap açan kişiyi bulması mümkün değildir. Bu kişiyi bulabilmek için, sahte hesabı açan kişinin ülke sınırları içinde olması gerekir. Ayrıca herhangi bir sunucu değiştirme programı kullandıysa da bulunması neredeyse imkansızdır.

Sahte Instagram Hesabı Fotoğraflarınızı Paylaşıyorsa Ne Yapmalısınız?

Yukarı yazdığımız tüm adımları uyguladıktan sonra hesap kapatılmadıysa ya da bir şekilde fotoğraflarınızın kullanılmasına engel olamıyorsanız, hemen bu Instagram fake hesap polise şikâyet edilmeli ve savcılığa suç duyurusunda bulunmalısınız. Savcılıkta sizden istenen sahte hesap URL’sini verdikten sonra, hesap savcılık tarafından hemen kapatılacaktır.

Bu yazımızda sizler için adınıza açılmış bir fake hesap varsa kapattırmak için neler yapabilirsiniz konusu hakkında bilgileri derledik. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere…

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir