Instagram’da Keşfete Düşmenin Püf Noktaları

Sosyal medya uygulaması Instagram dahilinde yer alan Keşfet bölümü; bir çok kullanıcı tarafından sıklıkla incelenen bir bölümdür. Bu alan sayesinde hem işletme sayfası yöneten Instagram kullanıcılarının hem de özellikle Instagram’da fenomen olmak isteyen kullanıcılar tarafından keşfet bölümü oldukça önemlidir.

Popülerliğini arttırmak isteyen hesaplar keşfet bölümü sayesinde bu alanda yer almayı amaçlar. Çoğu kullanıcının merak ettiği Keşfete nasıl çıkılır? sorusunun cevabını ve keşfet özelliğine dair bilinmesi gereken tüm ayrıntıları birlikte inceleyelim.

Instagram Keşfet’e Nasıl Düşülür?

Instagram uygulamasını kullanan kullanıcıların çoğunluğu keşfet bölümünü sıklıkla incelemektedir. Ve ilgi duyduğu pek çok gönderi keşfette yer almaktadır. Bununla birlikte Keşfet alanına düşerek takipçi, beğeni, yorum ve diğer tüm etkileşimler kolaylıkla arttırılabilir. Bu özellik Instagram tarafından kullanıcıların ilgi duyduğu diğer hesaplarla kolaylıkla etkileşim kurmasını sağlıyor. Yani bir nevi uygulamanın kendi içindeki kullanıcıların birbirleriyle trafik akışını belirleyen özelliktir. Bunlara ek olarak Keşfet’e düşmenin bazı püf noktaları mevcuttur. Gelin bu püf noktaları inceleyelim:

Instagram’da Keşfet’e Düşmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram uygulamasında algoritma özelliği, robotların hangi detaylara dikkat ettiğini bilmeyi amaçlar. Tüm sosyal mecralarda olduğu gibi keşfet alanına çıkılması için başlıca kurallar bütünü vardır ve bunlara uyulduğu takdirde Instagram Keşfet alanında kolaylıkla yer alınabilir.

Instagram keşfet alanında ve algoritmasından sorunsuz bir şekilde yer alabilmek için dikkat edilmesi gereken genel koşullardan bazıları şu şekildedir:

✭ Paylaşılan fotoğraf ve videoların görüntü kalitesinin yüksek olması,
✭ Rakam ve yazı gibi içeriklerin paylaşımla alakasız olmaması,
✭ Paylaşılan içerikle ile ilgili etiketler (hashtagler) kullanılması.

Yukarıda sayılan koşullar Instagram algoritmasından sağlıklı bir şekilde geçebilmek ve Keşfet bölümünde yer alabilmek için kullanıcıların dikkat etmesi gereken başlıca unsurlardır. Bununla birlikte keşfette yer alabilmek için kullanıcıların dikkat etmesi gereken diğer unsur da etiketleri (hashtagleri) doğru kullanmaktır. Bu nedenle paylaşılan içeriğin etiketleri gönderi ile alakalı olmalıdır.

Keşfet’e Düşmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaşılan içeriklerin keşfet alanında yer alabilmesi için; önemli olan bir kaç detaylı ayrıntısı mevcuttur. Bu detaylardan ilki ise hesabın gizli olmaması yani tüm kullanıcılara açık olması zorunluluğudur. Bunun nedeni ise gizli olan sayfaların paylaştığı içerikler keşfet alanında yer almıyor.

Instagram uygulaması görsel içeriğe dayalı bir paylaşım ağı olması nedeniyle fotoğraf ve video gibi içeriklerin kalitesi ve çözünürlüğünün yüksek kalitede olması daha fazla kişi tarafından beğenmesi için önemli noktalardır. Bunlara ek olarak içeriğin kopya olup olmadığı da dikkat edilmesi gereken diğer hususlardan biridir.

Keşfete düşmesi için kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir diğer husus da; Instagram uygulamasının görsel içerikli paylaşımlara dayalı bir sosyal mecra olduğudur. Bu nedenle de görsellerin yanı sıra uzun açıklamalı paylaşımlar yerine kısa yazılar tercih edilmelidir.

Instagram uygulamasında Keşfet’e düşmenin genel püf noktalarını sunduğumuz yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle 🙂

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir