MEBBİS

MEBBİS sistemimin temel amacı Milli Eğitim Bakanlığında bulunan tüm eğitim odaklı işlemlerin ve modüllerin çok daha hızlı ve basit uygulanabilmesini sağlayan bir yazılım sistemi ve uygulamasıdır. Bu sistemde hem öğrenciler hem de eğitim personellerin tümü gerekli işleyişleri buradan yapabilmektedir. Genel olarak bu sistemde yatırım işlemleri, e-okul, e-burs, e-yurt gibi bir çok işlemlerin tamamı da MEBBİS sisteminde kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunlara ek olarak MEBBİS sisteminden Yurt ya da burs işlemleri ile evrak gönderimleri uygulama ve web sitesinden yapılabilmektedir. Peki MEBBİS öğretmen girişi nasıl olur? MEBBİS Nedir ve Ne işe yarar hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

MEBBİS Ne Demek

MEBBİS sistemi 2007 yılında Milli Eğitim Bakanlığınca kullanıcıların kullanımına sunulan bir yazılım aracıdır. Bu sistemde kayıtlı olan tüm kullanıcılar başvuru ve eğitim işlemlerinini giriş işlemlerini tamamlayarak kullanabilmektedirler. Çoğu kullanıcının da merak ettiği sorulardan birisi olan MEBBİS kelimesinin açılımı ne anlama gelmekte.

MEBBİS kelimesi Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri’nin kısaca yazılmasıdır. MEBBİS sisteminden Milli Eğitim Bakanlığı’nın sunduğu bütün işlemleri ve modülleri buradan gerçekleştirebilirsiniz. MEBBİS uygulamasında ve web sitesinde öğrenciler, öğretmenler, eğitim müdürleri, veliler ve idari personeller buradan tüm işlemlerini yapabilmektedir.

MEBBİS uygulamasında gerçekleştirilebilecek işlemler:

E-yatırım işlemleri,
Personel işlemleri,
Halk Eğitim işlemleri,
E-okul,
E-taşınır,
E-yurt işlemleri,
E-burs işlemleri,
E-yatırım işlemleri
E-akademi işlemleri,
Açık Öğretim Kurumları işlemleri,
Evrak işlemleridir.

Bu işlemlerin yanı sıra MEBBİS’in hizmetleri arasında:

Devlet Kurumları Modülü,
Meis Modülü,
Meis Sorgu Modülü,
E-alacak Modülü,
Tefbis Modülü,
Egitek Sınav Modülü,
Özel MTSK Modülü,
Döner Sermaye Modülü,
Özel Öğretim Kurumları Modülü,
Kitap Seçim Modülü,
Sosyal Tesis Modülü,
RAM Modülü,
TKB Modülü,
Performans Yönetim Sistemi Modülü,
EBİTEFO-BİTEFO Modülü,
MEB İnternet Erişim Modülü,
Yönetici Modülü,
Mal, Hizmet ve Yapım Harcamaları Modülü,
E-mezun Modülü,
Döner Sermaye Modülü,
İlköğretim Kurum Standartları Modülü,
Özürlü Birey Modülü,
Öğretmen Evleri Modülü,
Faaliyet Modülü,
Okul Gelişim Programı Modülü.
Sendika,
Hizmet puanı,
Hastalık ve Refakat izni,
İzin işlemleri,
Kişilerin özlük ve kimlik hakları,
Hizmet yılı gibi bir çok işlem yapılabilmektedir.

MEBBİS Öğretmen Girişi Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri resmi web adresinden MEBBİS şifresi nasıl alınır sorusunun cevabına burdan ulaşabilirsiniz. Siteye girişler şifre, güvenlik kodu ve bazı kişisel bilgilerle yapılmaktadır. Daha sonra E-müfredat bölümü alanında bulunan “şifremi unuttum” kısmından da şifre yenilemesi yapılarak e okul öğretmen girişi yapılabilmektedir. Öğretmen girişilerinde Not Girişleri, Müfredat Takibi, Ders ve Konularla ilgili tüm modüllere ulaşılabilmektedir. Uygulamaya veya siteye Kullanıcı Adı / T.C. Kimlik No ve Şifre bilgileri ile giriş yapıldıktan sonra gelen doğrulama kodu ile giriş yapılarak MEBBİS giriş işlemleri başarıyla tamamlanmış olur.

MEBBİS Nasıl Kullanılır?

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemlerine web sitesinden veya uygulamasından kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş işlemlerinizi yapabilirsiniz. Eğer kayıtlı bir Kullanıcı adınız ve şifreniz yoksa sisteme girişiniz hiçbir şekilde yapılamaz. Giriş yapabilmeniz için bağlı olduğunuz okulun müdürlüğünden Kullanıcı adınız ve şifre bilgilerinizi alabilirsiniz. Daha sonrasında almış olduğunuz bilgilerle web sitesinden veya uygulama üzerinden giriş yaparak sistemde yapmak istediğiniz işlemle tıklayarak işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri Web Sitesi: https://mebbis.meb.gov.tr

MEBBİS iOS İndir: https://apps.apple.com/tr/developer/t-c-milli-egitim-bakanlig%C4%B1/id656664734?l=tr

MEBBİS Android İndir: https://play.google.com/store/apps/developer?id=T.C.+Milli+E%C4%9Fitim+Bakanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir