TikTok Reklam Nasıl Verilir?

2020 yılına baktığımızda TikTok uygulaması, sosyal medya platformları içerisinde trendler arasında yer almayı başaran ve sıklıkla kullanılan popüler bir sosyal medya mecrasıdır. Özellikle hedef kitlesi gençler olan bir çok marka, TikTok ile ürün ya da hizmetlerinin tanıtımlarını kullanıcılara uygulama üzerinden ulaştırmayı başarmıştır. TikTok reklam hizmetleri, bununla beraber kendi kullanıcıları için de önemli fırsatlar sunuyor. TikTok üzerinden kazanç elde etmek için bir takım şartları yerine getirerek TikTok uygulaması üzerinden reklam verebilir ve günlük aktif kullanıcı sayısı sürekli artan bu platform ile önemli gelirler elde edebilirsiniz.

Bunların yanı sıra TikTok uygulaması üzerinden bir çok farklı eğlenceli videolar izlenebilir ve bunun için herhangi bir kullanıcının takip edilmesi gerekmiyor. Bu özelliği ile sıklıkla tercih edilen bir sosyal medya uygulamasıdır. TikTok uygulamasında bulunan videoları izlemek için yapılması gereken sadece “Keşfet” alanına girmek veya da herhangi bir hashtag ile ilgili yapılan videolar için arama yapmaktır. 2019 yılında kurucusu Çinli Zhang Yiming beta sürümü ile kullanıcıların kullanımına sunulan TikTok, ilk olarak Adidas, Nike ve Apple gibi oldukça bilinen markalar ile anlaşıp bu markaların reklamlarını uygulamadan yayına almıştır. Peki, TikTok da reklam nasıl verilir? Detaylı yakından inceleyelim..

TikTok Reklam Hesabı Oluştur

TikTok Reklam Hesabı Oluşturma

TikTok uygulaması üzerinden reklam verilmesi için ilk olarak hesabın reklam hesabına alınması gerekiyor. Reklamlar için TikTok reklam sayfasından istenilen kayıt işlemleri yapılmalı ve sonrasında oturum açılmalıdır.

Reklam hesabı oluşturulduktan sonra reklam panosundan kampanya sekmesine geçilir ve buradan oluştur ibaresine tıklanır. Kampanya seçimine göre hedef kitlesi oluşturulur. Hedef oluşturulduktan sonra bu sayfada kampanyanıza bir isim vermeniz istenir. Kampanyaya isim verildikten sonra toplam bütçe tanımlaması yapılır ve tutarın minimum 500 dolar olması gerekiyor.

Bu işlemlerin ardından sonra reklamların tanıtılması istenen alan ve hedef kitle seçimi yapılır. Alan ve hedef kitle belirleme aşamasında bir çok farklı parametre yer alıyor. Bunlar cinsiyet, yaş, konum, ilgi alanı ve cihaz bazılarıdır. Bu seçeneklerden istediğiniz herhangi birini seçmeniz mümkün olabiliyor.

Hedef belirleme işlemi yapıldıktan sonra yayınlanacak her reklam için ne kadar bütçe ayırdığınızı belirtmeniz gerekiyor. Bunun yanında yayına alınacak olan reklamların saat ve tarihi de bu aşamada belirlenebilir.

Bunlara ek olarak TikTok uygulamasında reklam detaylarında bütçe ilerleme hızı adında bir özellik yer almaktadır. Bu özellik sayesinde reklamın yayında kaldığı süre boyunca tutarın ne kadar harcanacağını belirlenmektedir. Örneğin harcanacak tutar standart yayınlama seçeneği ile aktif edilirse bu bütçe tanıtım boyunca eşit bir şekilde harcanır.

Yapılan işlemlerin ardından yayınlanması istenilen reklamlar uygulama üzerinden ulaşılması istenen hedef kitle belirlemesi ile yapılır. Hedef kitlesi seçildikten sonra isteğe bağlı olarak tıklanma veya gösterim gibi seçeneklerden biri seçilerek reklamlar uygulamadan yayına verilebilmektendir.

TikTok reklam aşamasında son işlem ise yayınlanacak reklamın oluşturulmasıdır. Uygulama üzerinden yayınlanacak reklamlar yatay, dikey, görsel içerikli veya da kare şeklinde olabilmektedir.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir