Twitter’in Pek Bilinmeyen 5 Özelliği Ve İpuçları

Twitter’in Pek Bilinmeyen 5 Özelliği Ve İpuçları adlı makalemizi siz değerli okurlarımıza derledik 🙂


Sosyal medya platformu Twitter tweet atmaktan ve retweet yapmaktan vazgeçmeyen kullanıcıları için, düzenli olarak uygulamaya özellikler getirsede Twitter kullanıcılarının bilmediği bir çok özellikleri ve ipuçları gözden kaçabilmektedir. Bugünkü yazımızda Twitter kullanıcılarının bilmediği ve sizin için de faydası olduğunu düşündüğümüz 5 Twitter özelliğini derledik.

Bu özelliklere başlamadan bir çok kullanıcının Twitter Gece Modu Özelliği hakında aramalar yaptığını fark ettik. Bu yazı hakkında yazmış olduğumuz yazıya bu bağlantı sayesinde ulaşabilirler.

Twitter’da Bilinmeyen 5 Özellik ve İpuçları

1. Twitter Klavye Kısayolları

  Twitter’in en güzel özelliklerinden birisi olan klavye kısayolları sayesinde Twitter’ı hızlı ve pratik bir şekilde kullanabilmenize olanak sağlamaktadır. Klavye kısayollar sayesinde sayfalar arasında geçiş yapabilme, yeni tweet atabilme ve cevap yazma gibi birçok işlevi klavye üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yönetebilmenize imkan vermektedir. Klavye üzerinden örnek olarak N tuşu ile yeni tweet oluşturabilir, T tuşu ile ilgili tweeti retweet edebilir veya B tuşu ile seçmiş olduğunuz kullanıcıyı kolayca engelleyebilirsiniz. Twitter uygulamasında iken soru işareti (?) tuşuna basarak aşağıdaki Twitter klavye kısayol  özelliğine ulaşabilirsiniz.

Diğer Kısayollar;

g h : Anasayfaya yönlendirir
g r : Cevaplara (replies, mentions) git.
g p : Kendini profilinize gider.
g f : Favori güncellemelerine gider.
g m : Özel mesajlara gider.
g u : Bir kullanıcının profiline gider (açılan pencereye aranacak profil yazılır)

twitterın pek bilinmeyen 5 özelliği ve ipuçları

2. Twitter’ın Gelişmiş Analiz Aracı

  Bir çok Twitter analiz uygulaması olmasına rağmen Twitter’ın ücretsiz olarak herkese sunmuş olduğu analiz aracı ile hesabınız ile ilgili hareketleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Twitter’ın Analytics.twitter.com sitesi aracılığıyla kullanabileceğiniz Twitter analiz aracı sayesinde  tweetlerinizi, takipçilerinizi ve Twitter kartlarınız ile ilgili bütün detaylı bilgilere burdan ulaşabilirsiniz. Analytics.twitter.com sayfasında bulunan Tweetler bölümünden son 28 güne ait bütün tweetleriniz ile ilgili etkileşimler, tıklamalar, favoriler, retweetler ve diğer diğer bütün araçlara burdan ulaşabilirsiniz.

twitter bilinmeyen özellikler

3. Twitter Arşiviniz Elinizde Bulunsun

Twitter uygulaması üzerinden yazmış olduğunuz bütün tweetleri merak ediyorsanız ve kitap şeklinde indirmek istiyorsanız twitter arşiv özelliği tam size göre yapılmış bir özelliktir. Özelliği kullanabilmeniz için yapmanız gereken tek işlem ekranızın sol üst köşesinde bulunan  “Ayarlar” kısmına girerek ve “Hesap” bölümünde yer alan “İçerik” kısmından Twitter arşivinizi indirmeniz yeterli olucaktır. Bu işlemler ile bütün arşivlerinizi indirebilirsiniz.

twitter analitik

4. SMS Yolu İle Tweet Atın

  Akıllı telefonlarınızda internet olmadığı durumlarda Twitter’in yapmış olduğu bu özellik sayesinde twitter sms ile tweet paylaşma ile yapabilmektesiniz. Sms yolu ile sayesinde tweet atmanız için yapmanız gereken SMS yani kısa mesaj yolu ile tweet atmak olucaktır. Tweet atmak için “Ayarlar” kısmından sonra “Mobil” kısmını seçmek ve cep telefonunuzu kayıt ettirmek. Kayıt işleminizi yaptıktan hemen sonrasında yapmanız gerekenler SMS olarak cep telefonunuza gönderilmektedir.

twitter özellikler

5. Twitter Profilinizi İsteğinize Göre Kişiselleştirin

  Twitter’da hoşunuza giden herhangi bir temayı seçip veya seçmiş olduğunuz kendi arka plan resimlerinizi uygulama üzerinde twitter tema düzenleme ile kullanabilmektesiniz. Bu özelliklerin yanı sıra uygulamada bulunan ek özellikler sayesinde tweetlerinizde paylaştığınız linklerin (bağlantı) renklerini değiştirebilir, arka plan renklerinizde farklılıklar yapabilir ve arka planlarınızın pozisyonlarını belirleyebilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmeniz için “Ayarlar/Tasarım” kısmından dilediğiniz tüm ayarları buradan yapabilirsiniz.

twitter kısayollar

Twitter’in Pek Bilinmeyen 5 Özelliği Ve İpuçları hakkında yazmış olduğumuz makalenin sonuna geldik. Bilinmeyen diğer özellikleri yorumlar alanından belirtebilirsiniz.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir