Twitter

2016 yılında Amerikalı yazılım mimarı ve iş adamı Jack Dorsey tarafından 2006 yılında geliştirilen ve milyonlarca kullanıcıya sahip olan Twitter uygulaması günümüzde popülerliğini artmaya devam etmektedir. Kullanıma sunulduğu ilk yıllarda Türkçe dil özelliği bulunmayan Twitter’da 25 Nisan 2011 yapılan yeni bir sürüm ile Türkçe dil desteği de eklenmiş oldu.

Son yıllarda sık kullanılmaya başlanan Twitter uygulamasında yapılan bir araştırmada uygulama en sık Türkiye’de kullanılmıştır. Uygulama içerisinde Tweetler atabilir, paylaşılan tweetleri favorileyebilir, arkadaşlarınızla mesajlaşabilir ve gündemdeki tüm konuları Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Okurlarımızın da sıklıklığa merak etmiş olduğu twitter indir, twitter nasıl kullanılır ve twitter kaydol gibi tüm soruların cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Twitter Nedir?

Popüler bir uygulama olan Twitter günümüzde çoğu kişi tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Uygulama içerisinde 140 karakter sınırından oluşan ve tweet adı verilen metinlerin yazılmasına imkan veren Twitter, yaptığı yeni güncellemelerle yeni araçlar ekleyip uygulamanın daha fazla kişi tarafından kullanılmasını amaçlamakta. Günümüzde iletişim aracı olarak görülen Twitter uygulamasında arkadaş ekleyebilir bu kişilerle mesajlaşabilir ve gönderilerinizi bu kişilerle de paylaşabiliyorsunuz.

Twitter Nasıl Kullanılır?

Basit bir kullanıma sahip olan Twitter uygulamasında bazı kısaltmalar ve kavramlar bulunur. Bu kısaltmaların ne anlama geldiği ve kavramların ne için kullanıldığı aşağıda yer almaktadır.

TT (Trending Topic): Ekranınızın sol tarafında yer alan ve Twitter uygulamasında en çok konuşulan 10 konunun listelenmiş olduğu bu alan Trending Topic olarak adlandırılır. Twitter’da her ülke için ayrı ayrı liste yani Trending Topic konusu yer alır. Buna ek olarak tüm ülkelerde en çok konuşulan twettler Twitter uygulamasının Trend alanına yer alır.

Favori (Likes): Paylaştığınız gönderilen başkaları tarafından beğenmesi veya sizin beğendiğiniz paylaşımlara verilen isimdir. Kısacası beğeni olarak da adlandırılabilir.

RT (Retweet): Bu terimin anlamı daha önce paylaştığınız bir gönderinin başkaları tarafından da profillerine paylaşılmasına verilen isimdir. Paylaşımlarınızı Retweetleyen hesapların ana sayfalarında sizin de paylaşımınız yer almaktadır.

DM (Direct Message): Instagram uygulamasında da kullanılan DM kısaltması başka kişilere veya size gelen tüm mesajların kısaltılmasıdır. Twitter uygulamasının ilk kullanıma sürüldüğü sürümlerde sadece iki hesabın mesajlaşmasına izin veriliyordu lakin 2015 yılında yaptığı güncelleme ile grup olarak da mesajlaşma yapabiliyorsunuz. Bunlara ek olarak, yeni eklenen özellikler ile bir mesajı, çoğu kişiye aynı anda toplu olarak gönderebiliyorsunuz.

Mention: Gönderilecek mesajların başına “@” simgesi konularak yollanan mesajlara mention denir. Bu işaretin temel amacı mesajda “@” işaretinin kullanılmasıyla sadece seçilen kişilere gönderilecek mesaj türüdür. Kısacası bu özellik sadece hedefli kişilere mesaj göndermek için kullanılır. Gönderdiğiniz tüm iletilere “Bahsedilenler” alanından ulaşabilirsiniz.

Hashtag: Konu başlığı veya da etiket olarak da adlandırabilen bu kavram Twitter uygulamasındaki paylaşımların başında “#” işareti kullanılarak paylaşılan sözcük ve kavramların anlamıdır. Tweet paylaşımlarında kullanılan bu etiketin amacı paylaşımın konuyla ilgili daha çok okunmasını ve etkileşimini arttırmak için kullanılan bir yöntemdir.

Twitter hesabınız için Takipçi, Favori, Retweet, ve Trend Topic satın almak için aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Twitter Paketlerimiz: https://www.instakib.com/twitter-paketlerimiz

Twitter uygulaması hakkında yazmış olduğumuz yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki başka makalemizde görüşmek dileğiyle 🙂

instakib.com Blog

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir