WhatsApp Link Oluşturma Nasıl Yapılır? [2023 Güncel]

WhatsApp uygulamasından yapacağınız bir kaç basit işlem ile web adresinize, e-posta adresinize veya mobil uygulamanızın herhangi bir yerinde, belirlediğiniz bir numara ile WhatsApp sohbeti açacak bir bağlantı oluşturabilirsiniz. Bu bağlantı sayesinde size ulaşmak isteyen kullanıcılar belirlemiş olduğunuz numarayla bir sohbet açabiliyor. Dilerseniz bu sohbeti önceden belirlediğiniz bir mesaj ile de açabilirsiniz. WhatsApp uygulamasında normalde herhangi bir kişiye kendi telefonunuzdan başka bir numaraya WhatsApp’dan mesaj atabilmeniz için, mesaj atmak istediğiniz numarayı telefonunuza kaydetmeniz gerekiyor.

Lakin bu işlemlerin yanı sıra WhatsApp link ekleme özelliği sayesinde, bağlantıya tıklayan kullanıcıların sizi kendi kişi rehberine kaydetmesine gerek yoktur. Sadece oluşturduğunuz bağlantıya tıklarlar ve sizinle kolayca sohbet etmeye başlayabilirler.

WhatsApp Linkleri kimler kullanabilir?
Çevrimiçi satış firmaları
Pazarlama / Satış temsilcileri
İş sahipleri
Organizatörler

Tıkla Sohbet Et Özelliği Linki Nasıl Oluşturulur?

Tıkla sohbet et özelliği bağlantısını oluşturmanız için belirli bir URL’ye ihtiyacınız olacaktır.

Bu URL, https://api.whatsapp.com/send?phone= ile başlar ve ardından uluslararası formatta ülke kodu ile telefon numarası gelir. Örnek vermek gerekirse;

Telefon Numarası: 05311111111
Ülke Kodu: +90
WhatsApp Linkiniz şu şekilde olacaktır: https://api.whatsapp.com/send?phone=905311111111

WhatsApp Link Oluşturma Nasıl Yapılır?

API WhatsApp linki nasıl yapılır?

WhatsApp API linkini dilediğiniz yerde paylaşmak ve tıklandığında kişilerin size kolaylıkla WhatsApp Chat’e bağlanmasını sağlamak için yapmanız gereken tek şey yukarıdaki işlemleri yaparak WhatsApp linki oluşturmanız olacaktır. Ücretsiz WhatsApp link oluşturma işlemi de aynı şekilde yapılır ve bu işlem tamamen uygulamada ücretsizdir. Bu hizmet direkt olarak WhatsApp API üzerinden sağlanıyor

WhatsApp Chat otomatik mesaj nasıl yapılır?

WhatsApp da sohbeti başlatmak için ilk olarak bağlantıyı tıklayacak kişiye gönderilmesi gereken varsayılan bir mesaj belirtmeniz gerekir. Bunu yapabilmeniz için, url-encoded değeri olan URL’ye text = ekleyiniz. Yapmanız gereken;

https://api.whatsapp.com/send?phone=90530xxxxx&text=Merhaba, bu bir otomatik mesajdır.
Yukarıdaki şekilde metin girdiğinizde, linke tıklayan kişiye direk olarak Merhaba, bu bir otomatik mesajdır, şeklinde otomatik olara mesaj gönderilecektir.

WhatsApp Sohbet Butonu (WhatsApp Chat butonu) nasıl eklenir?

WhatsApp sohbet butonu oluşturmanız için, yukarıdaki aynı işlemler ile URL talimatlarını kullanabilir ve bunu özel tasarımlı bir butona uygulayabilirsiniz.

WhatsApp Grup link oluşturma nasıl yapılır?

Şu anda WhatsApp uygulamasında tek seferde maksimum 256 kişiye kadarlık bir WhatsApp grubu oluşturulabilmektedir. Oluşturduğunuz bu WhatsApp grubun linkini dilediğiniz mecrada paylaşarak, istediğiniz kişileri bu gruba davet edebilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız adımlar ile müşterilerinizi otomatik mesajlar ile karşılayabilir hatta müşterileriniz size yazdıklarında hemen dönüş yapmanız için başka otomatik mesajlar da kullanabilirsiniz.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir