YouTube Kanal Doğrulama

Son zamanlarda kullanıcıların sıklıkla arattığı konuların başında YouTube kanal doğrulama nedir yer almaktadır. Kanal doğrulama, kanalızının aktif kullanıcılar tarafından yönetildiğini ve hesabın kime ait olduğunun, YouTube tarafından tespit edilmesi ve onaylanması gibi işlemleri içerir. Kanal isminin doğrulanması ve kanalın doğrulanması arasında fark bulunur. Kanal ismi doğrulanmış kanalların isimlerinin sağ tarafında gri tik şekilde doğrulama rozeti bulunmaktadır. Bu gri rozet, hesapta belirli kriterleri yerine getiren başarılı YouTube kanallarına verilmektedir. Ek olara hesap doğrulama işlemi markanızı veya kanalınızı, kullanıcılar açısından daha prestijli ve güvenli bir hale getiren bir yöntemdir.

Doğrulama rozeti alınabilmesi için YouTube’un belirlemiş olduğu bazı kriterleri kabul edip, belirlemiş olduğu ilkelere göre hareket etmeniz gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken bu kriterlerin başında, kanaldaki videoların özgün içerik olması ve başka kanallardaki içeriklerin kopyasından kaçınmak gelmektedir. Bu iki önemli kriterin yanı sıra günlük video paylaşımlarınız, kanalınızın abone sayısı ve videolarınızın izlenme oranları da hesap doğrulama işlemlerinde yapılan incelemeler sırasında platform tarafından dikkate alınmaktadır. Bunların yanı sıra Youtube video indirme yazımıza göz atarak beğenmiş olduğunuz videoları hızlıca telefonunuza indirebilirsiniz.

YouTube Kanal Doğrulama

YouTube Kanal Doğrulama Nasıl Yapılır?

YouTube’da iki tür hesap doğrulama işlemi yapılmaktadır. Bunlar, YouTube Kanal Doğrulama ve YouTube Kanal Doğrulama Rozeti çoğunlukla karıştırılmaktadır. YouTube kanal onaylatma yapılması için sırasıyla şu adımlar yapılır;

 • YouTube.com/verify adresine giriş bilgileriniz ile giriş yapınız.
 • Hesabınızın doğrulanması için istenen telefon numarası girilir.
 • YouTube, numaranızın doğruluğunu onaylatmak için size SMS atabilir veya arayabilir. Bu yöntemlerden hangisini kullanacağınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.
 • SMS ile doğrulanma seçeneğini seçtiyseniz, telefonunuza gelecek doğrulama kodunu sitedeki gerekli alana giriniz ve submit (gönder) tuşuna tıklayınız.
 • SMS onayınızı yaptıktan sonra hesabınızın incelenip doğrulanma işlemi tamamlanacaktır.

Doğrulama işleminizi yaptıktan sonra yönlendirildiğiniz sayfada, kanalınıza yükleyebildiğiniz video sürelerinizi (doğrulanmamış kanallar için minimum 15 dakika sınırı bulunur) artırabilir ve eğer canlı yayın yapmayı düşünürseniz bu seçeneği ayarlardan aktif edebiliyorsunuz. Canlı yayın yapmak için bu seçenekleri aktif ettikten sonra incelenmesi için 24 saat beklemeniz gerekiyor.

YouTube Kanal Doğrulama Rozeti:
Kanal doğrulama işleminde kanalın, bir markayı veya kişiyi temsil eden resmi bir profil hesabı olduğuna dair doğrulanması yapılmasıdır. YouTube kanal isminin doğrulanmasının ardından kanal isminin yanına küçük gri bir onay işareti eklenmektedir. Bu işarete kanal doğrulama (onay rozeti) de denilmektedir. Bu rozetin kanala alınabilmesi için kanalızın minimum 100 bin aboneye ulaşması gerekmektedir. Yeterli abone sayısına ulaştığınızda kanalınızın ayarlarından bu rozete başvuruda bulunabilirsiniz. Kanal isminiz için doğrulanma rozeti alma konusunda kesin bir kural yoktur. Google algoritması incelenmeler sonucu bu işlem için platforma uygun gördüğü hesaplara onay rozeti vermektedir.

YouTube Kanal Doğrulama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • YouTube kanal sahipleri 100 bin aboneden fazla olsa bile, YouTube’un gerekli koşullarını karşılamadığı takdirde onay rozeti alamazlar.
 • YouTube, doğrulama rozeti almak için bazı şartlarında zaman zaman değişikler yapabilmektedir.
 • Doğrulama rozeti alan kanalların abone sayılarında düşüş olsa bile rozeti kullanmaya devam edebilirler.
 • Doğrulama rozeti alan kanalınızın adını değiştirdiğiniz vakit rozetinizi kaybedersiniz.
 • Platformda topluluk kurallarını ve hizmet şartlarını ihlal eden belirlenen kanalların rozetleri geri alınabilir.
 • Rozetin geri alındığı gibi şartları ve hizmet koşullarını ihlal eden rozet sahibi kanallar da kapatılma riskine sahip olabiliyor.
 • YouTube kanılınıza web sitenizin eklenmesi, markanızın popülerlik ve güvenirilik açısından önemlidir. Ek olarak web sitenize, YouTube kanalınızın linklerini eklemek rozet alma ihtimalinizi arttırır.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir