Instagram’da Konum Ekleme Nasıl Yapılır? [Güncel – 2023]

Instagram’da Konum Ekleme Nasıl Yapılır? sorunu ile karşılaşıyorsanız çözümü çok basit !


Instagram Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram her geçen gün özelliklerini arttırmakta. Bu özellikler arasında belki de en kullanılanı konum ekleme özelliğidir. Kullanıcılar “konum ekleme” ya da “yer belirleme” özelliğini kullanabilmek için öncelikle nasıl kullanabilceklerini öğrenmelilerdir. Bu nedenle ortaya “konum ekleme nasıl yapılmaktadır?” sorusu çıkmıştır. Bu yazımızda, sorunuzun cevabını bulacaksınız.

Konum ekleme özelliği çoğu sosyal medya uygulamalarında vardır. Fakat Instagram diğer uygulamalardan farklı olarak kullanıcılarına doğrudan bir mekanı konum olarak ekleme ya da yeni bir konum ekleme seçeneği sunmaktadır. Instagram’da konum ekleme kısmına girdiğinizde karşınıza çıkan adresler daha önce konum olarak yaratılmış adresler ya da Google Maps üzerinden alınan adreslerdir.

Instagram’daki var olan konumları kullanmanın yanı sıra Instagram’a yeni konumlar da eklemek mümkün. Instagram’a yeni konum eklemek Google Maps ile gerçekleştirilir. Google Maps, Instagram kullanıcılarına oldukça kolay bir şekilde diledikleri mekanın konumunu ekleme fırsatı sunmaktadır.

Aradığınız bir konuma Instagram’da ulaşamazsanız Google Maps yardımıyla adresi ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz bu adresi konum olarak Instagram’da dilediğiniz paylaşımlarınızda kullanabilirsiniz. Yeni konum eklemek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Google Maps Nedir?

Dünyanın teknoloji devi olan Google’nin piyasaya sürdüğü web tabanlı harita uygulamasına Google Maps denir. Bu uygulama navigasyon özelliği göstermektedir. Piyasaya sürüldüğünden bu yana kullanıcıların çok fazla beğenisini toplayan bu uygulama sayesinde, dilediğiniz kişinin konum üzerinden nerede olduğunu bir kaç işlemle rahatlıkla bulabilirsiniz. Çünkü bu uygulama ile kullanıcılar, ülke, il, ilçe ve sokak detaylarına kadar bulundukları adresleri paylaşabilirler.

Google Maps ile oluşturulmuş konumların her biri Instagram uygulamasının konum özelliğinde de mevcuttur. Bu nedenle yeni konumu Google Maps üzerinden ekleyerek, bu konuma Instagram üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Google Maps ile Instagram’a Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Google Maps üzerinden Instagram’a konum ekleyebilmek için;

-Öncelikle bir Gmail adresinizin olması gerekmektedir. Herhangi bir Gmail adresine sahip değil iseniz Gmail hesabı açmanız gerekmektedir.

-Yeni açtığınız ya da daha açmış olduğunuz Gmail adresiniz ile Google Chrome hesabınıza giriş yapınız.

-Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra MAPS adındaki sekmeyi kullanarak Google Maps haritasını açın.

-Kaydetmek istediğiniz adresi arama kısmına yazın.

-Yazdığınız adresi bulduktan sonra seçin ve bu adrese ait kayıt bilgilerini oluşturup konum olarak Google Maps’e kaydedin.

-Kaydettiğiniz bu adres, konum olarak tüm GPS’ler üzerinden bulunabilir. Ancak bu işlem bazen uzun süreceğinden konumu ekledikten sonra biraz beklemenizi tavsiye ederiz. Aksi taktirde konumu bulamayabilirsiniz.

-İstediğiniz konumu başarıyla ekledikten sonra Instagram hesabınıza giriş yapın.

-Instagram hesabınızdan yapacağınız paylaşımlar için istediğiniz ayarlamaları yapın ve üst taraftaki ileri simgesine tıklayıp çıkan bölümden “Haritaya Ekle” özelliğini etkinleştirin.

-Haritaya ekle özelliğini etkinleştirdikten sonra “Konum Adı” seçeneğine dokunun ve Google Maps üzerinden oluşturduğunuz konumun bilgilerini girerek paylaşımınıza ekleyin.

Bu adımları izleyerek Google Maps üzerinden istediğiniz mekanların adreslerini konum olarak ekleyebilir ve Instagram uygulaması üzerinden oluşturduğunuz bu konumu kullanabilirsiniz. Bu sayede kendi paylaşımlarınıza kendi istediğiniz konumları ekleyebilirsiniz.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir