Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur? – [2023 | Güncel]

Instagram’da önceden hesap dondurma özelliği yoktu. Instagram kullanıcıları sorun yaşadıkları taktirde hesaplarını kapatmak zorunda kalıyorlardı.


  Ancak kendini sürekli geliştiren Instagram sayesinde kullanıcılar artık hesabı kapatmak yerine, kısa süreli dondurma fikrine daha sıcak bakıyor. Herhangi bir sorun yaşadıkları ya da sıkıldıkları zaman kısa süreli hesap donduruyorlar. Peki hesap dondurma işlemi nasıl gerçekleştirilir? İşte bu yazımız tam da bu konuda size bilgi vermek için yazılmıştır.

Hesabımı Dondurduğum Taktirde Profilim Gözükür Mü?

Hesap dondurma, kısa süreli hesabınızı erişime kapatma işlemidir. Hesabınızı dondurduğunuz taktirde kullanıcılar arama butonunda hesabınızı bulamaz, profilinize giremez, sizi takip edemez, dm yolu ile size ulaşamaz. Daha önceden yaptığınız hiçbir beğeni ve yorum gözükmez. Bir nevi Instagram’da kısa süreli yok olursunuz.

Eğer hesabınızı, tanımadığınız kişilerin sizi görmesini istemediğiniz için kapatıyor ya da donduruyorsanız bunu yapmanıza gerek yok. Gizlilik ayarlarınızdan sadece onayladığınız kişilerin sizi görüntülemesini sağlayabilir ya da sizi takip etmesini istemediğiniz kullanıcıları engelleyebilirsiniz. Ayrıca hesabınızı arama kısmına da kapatabilirsiniz.

Mevcut Kullanıcı Adınızı Ve Şifrenizi Unutmamak İçin Not Alın!

Instagram hesabınızı dondurabilmek için mevcut kullanıcı adınızı ve şifrenizi biliyor olmanız gerekmektedir. Eğer bilmiyorsanız giriş yapma ekranındaki şifremi unuttum yazısına tıklayarak yeni şifre almalısınız.  Hesap dondurma işlemini yapmadan önce kullanıcı adınızın ve şifrenizin güvenli olup olmadığını, sadece siz de olduğunu kontrol etmelisiniz. Güvenli olduğundan emin olmadığınız taktirde yeni şifre ve kullanıcı adı almanız gerekir. Sonrasında yeni kullanıcı adınızı ve şifrenizi siz dışında kimsenin ulaşamayacağı bir yere not olmanızı öneririz. Çünkü dondurma işleminden sonra çoğu hesap sahibi kullanıcı adını veya şifresini unutuyor.

Mobil üzerinden Instagram Hesabı Dondurulabilir mi?

Çoğumuz Instagram’ı telefondan mobil uygulama olarak kullanmaktayız ve işlemlerimizi oradan gerçekleştirmekteyiz. Ancak maalesef ki hesap dondurma işlemini telefon üzerinden yapamıyoruz. Bu işlemi bilgisayar üzerinden gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur?

Masaüstünüzden yani bilgisayarınızdan hesap dondurma işlemi şu şekilde gerçekleştirilir:

-Instagram adresinize kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapın.

-Ardından profilinize girin.

-Profilinizdeki “Profili Düzenle” seçeneğine tıklayın.

-En alttaki “Hesabımı Geçici Olarak Kapat” seçeneğine tıklayın.

-Açılan sayfada “Hesabını Neden Kapatıyorsun?” sorusuna verilen şıklardan ilgili olanı seçerek alttaki kutuya mevcut şifrenizi girin.

-Ardından en alttaki “Hesabımı Geçici Olarak Kapat” butonuna basın.

-Karşısına bir onay gelecektir. Onayladığınız taktirde hesabınız dondurulmuş olacaktır.

Hesabınızın dondurulup dondurulmadığını merak ediyorsanız bunu iki yolla anlayabilirsiniz:

1. Yol: Hesaba giriş yapmayı deneyin. Çünkü dondurma işlemi yapıldığı taktirde, işlemin yapıldığı andan itibaren 24 saat hesaba giremezsiniz.

2. Yol: Instagram URL’nize bakarak profilinizin açılıp açılmadığını kontrol edin. Çünkü Instagram hesabınızı dondurduğunuz taktirde profiliniz gözükmez.

Hesabınızı dilediğiniz süre kadar dondurabilirsiniz. Hesabınız siz tekrar giriş yapana kadar dondurulmuş olarak kalacaktır. Hesabınıza giriş yaptığınız taktirde dondurma işleminiz kalkmış olur. Bu işlemi bilgisayar üzerinden yaptığınız taktirde hesaba giriş yapamayabilirsiniz. Bu sorunla karşılaşırsanız hesabınıza telefon üzerinden giriş yapın. Mobil üzerinden girdiğiniz taktirde hesabınız tekrardan aktive olacaktır. Hesaba girdiğinizde fotoğraflarınızın gittiğini görürseniz panik yapmayın. 1-2 hafta bekleyin. Fotoğraflarınız bir süre sonra geri gelecektir.

Hesabınızı açtıktan sonra tekrar dondurma işlemini en az 1 hafta geçmeden gerçekleştiremezsiniz. Bunun nedeni Instagram’ın kullanıcılarının bu özelliği kafalarına göre kullanmalarına engel olmaktır.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir