Pinterest

Son günlerde ülkemizde de sık kullanılan uygulamalardan birisi olan Pinterest nedir? Pinterest Nasıl kullanılır? soruları çok merak edilip araştırılmaktadır. Avrupa ve Amerika gibi bir çok ülkede oldukça popüler olup kullanılan sosyal medya uygulamalarından birisi olan Pinterest, uygulaması Türkiye’de henüz çok fazla kullanılmasa da her geçen gün çoğu kişi tarafından indirilip sıklıkla kullanılmaktadır. Pinterest uygulamasında ise en çok kullanılan özellik Pinlemek’tir. Peki ,Pinterest nedir, Pinterest pinlemek nedir, Pinterest ne demek? Pinterest nasıl kullanılır, gibi tüm soruların cevabına yazımızda ulaşabilirsiniz.

Pinterest Nedir?

Sosyal Medya uygulamalarından birisi olan Pinterest uygulamasında özellik açısından Instagram da olduğu gibi fotoğraf ve video paylaşımı yapılmaktadır. Uygulama içerisinde kullanıcılar ister kişisel fotoğraflarını, isterse de başka kullanıcılar tarafından paylaşılan içerikleri kendi profillerinde paylaşabilmektedir. Pinleme özelliği adı verilen bu özellik ile kullanıcılar başka hesaplar tarafından paylaşılan fotoğraf ve videoları beğendikleri durumda, pinleme özelliği ile kendi profillerine yükleyebilmektedirler. Pinterest uygulamasında bulunan bu özellik “pinlemek” olarak geçmektedir.

Pinterest uygulamasını kullanan kullanıcıların çoğunluğu genel olarak kadınlardan oluşmaktadır. Erkek kullanıcılar tarafından da günümüzde sıklıkla kullanılan bu uygulama kitlesini sürekli olarak artmaktadır. Lakin Pinterest uygulamasında genel olarak kadın kullanıcılar olsa da durum değişebilmektedir.

Pinterest uygulamasında paylaşılan içeriklerin çoğu ev dekoru, diyet, cilt bakımı, kadın modası, ev eşyaları, kendin yap, sağlık gibi içeriklerin daha çok paylaşılması kadınların uygulamayı daha fazla kullanma sebeplerinden birisidir.

Pinterest Pin Oluşturma

Kullanıcılar Pinterest uygulamasında gezinirken beğenmiş olduğu görsel ve video içerikleri Pinlemek istedikleri takdirde, paylaşılan içeriğin altındaki kırmızı pin tuşuna basmaları yeterli olucaktır. Kırmızı pin butonu sayesinde, içeriğin kategorisi hakkında daha fazla fotoğraflara ulaşılacaktır. Kullanıcılar uygulama içerisinde beğenmiş olduğu kategorileri veya fotoğrafları “Pin It” özelliği ile kendi koleksiyonlarına ekleyebilmektedirler. Bu butona tıklanıldığı takdirde, ekrana “nereye ekleyelim” diye bir soru uyarısı çıkacaktır. Bu sayfadan ister yeni koleksiyon oluşturabilir, isterlerse de daha önce oluşturdukları koleksiyona ekleme yaparak tüm pinlediği paylaşımlara kolayca ulaşabilmektedirler.

Bazı Pinterest İlgi Alanları

Ev Dekoru, Seyahat, Mizah, Fotoğrafçılık, Erkek Giyimi, Saç, Elbiseler, Tırnaklar, Kadın Modası, Düğün Nişan Kına, Doğum Günü, Cilt Bakımı, Mimari, Bahçecilik, Özlü Sözler, Tasarım, Teknoloji, Erkek Ayakkabı, Yiyecek ve İçecek, İllüstrasyonlar, Anime, Sanat, Grafik Tasarımı, Mutfaklar, Hayvanlar, Banyolar, Ev Düzenleme İpuçları, Ünlüler, Tablolar, Mobilya, Yatak Odası, Kokteyl Tarifleri, Futbol, Ofisler, Sağlıklı Tarifler, Kamp, Duvar Sanatı, Ahşap İşçiliği, Sokak Sanatı, Spor, Heykel, Sağlık, Science, Çay-Kahve, Motosikletler, Bisiklet, Arabalar, Dövmeler, Tipografi, Eğitim ve Ebeveynlik, Kahvaltı, Kendin Yap, Tatlı, Çiçekler,

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest uygulaması kullanım açısından sosyal medya uygulamaları arasında kullanımı en kolay olan uygulamalardan birisidir. Pinterest web sitesine ve uygulamasına giriş ekranı diğer sosyal medya platformları gibi oldukça kolaydır. Pinterest sitesini ve uygulamasını kullanmak için kullanıcıların ilk başta kendilerine Pinterest kaydol işlemi bir hesap oluşturmaları gerekir. Hesap oluşturma işlemi yapıldıktan sonra kullanıcılan bilmesi gereken iki kavram vardır. Bunlar Pin ve Pano kelimeleridir.

Pinterest uygulamasında Pin kelimesi, web sitesinde veya Pinterest uygulaması içerisinde bulunan fotoğrafları, videoları ve diğer tüm paylaşımları saklamak için oluşturulmuş görsel yer işareti alanıdır. Pinterest’te Pano kelimesi ise Pinlerin yani paylaşılan içeriklerin konu ve temalarına göre uygulamada bir araya toplandığı alandır. Bunlara ek olarak bu özellik sadece Pinterest uygulamasında olan özel bir özelliktir. Bu özellik henüz diğer sosyal medya uygulamarında kullanılmaya başlanmamıştır.

Pinterest Web Sitesi: https://tr.pinterest.com
Pinterest iOS İndir: https://apps.apple.com/us/app/pinterest/id429047995
Pinterest Android İndir: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pinterest

Pinterest uygulaması hakkında merak ettiğiniz diğer tüm soruların cevabına yazımıza yorum yaparak çözümler arayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle – instakib.com Blog

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir