Tumblr Nedir?

Tumblr, 2007 yılında Amerikalı yazılımcı ve girişimci David Karp tarafından kurulan bir sosyal medya ağı ve micro blog sitesidir. Tumblr uygulaması kuruluşundan iki hafta içerisinde 75 bin kullancıya ulaşmıştır. Tumblr bu büyük kitleleri elde ederek daha sonrasında 2013 yılında Yahoo! portalı tarafından 1.1 milyar dolarlık bütçe ile satın alındı. Lakin satın alınmasından memnun olmayan üyeler imza kampanyası başlatarak 170.000 imza ile kurucusu David Karp’ın platformda CEO olarak kalmasını sağladılar. Tumblr ağı Türkçe dili dahil olmak üzere 47 farklı dilde hizmet veriyor.

Tumblr’a Nasıl Üye Olunur?

Android veya iOS işletim sistemi cihazınıza yüklemiş olduğunuz Tumblr uygulamasından “Başlayalım” butonuna tıklayarak üye olma işlemlerini başlatabilirsiniz. Kaç yaşındasın, nelerden hoşlanırsın, e posta, parola ve kullanıcı adı gibi alanları girdikten sonra üye olma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Kayıt olma işlemleri tarayıcılar için de aynı adımlar ile üye olunabilmektedir.

Tumblr Kayıt Ol Linki: https://www.tumblr.com/register

Tumblr

Tumblr Nasıl Kullanılır?

Tumblr uygulamasında fotoğraf, video, chat, yazı, link eklemesi ve gif paylaşımları yapılabilmektedir. Tumblr hesabınızı kendi isteğinize göre şekillendirebiliyorsunuz. Diğer sosyal medya mecralarında da olduğu gibi aradığınız konuları etiket (hashtag) “#” yardımıyla kolayca bulabilirsiniz. Hesabınızı Tumblr uygulamasının sunduğu hazır temalarla şekillendirebilir veya kendinize özel oluşturduğunuz özel temayı satın alarak hesabınıza ekleyebiliyorsunuz. Hesabınızdan istediğiniz kullanıcıları takip edip anasayfanızda paylaştıkları paylaşımlara yer verebiliyorsunuz.Yeniden Blogla butonuna tıklayarak kendi profilinizde de paylaşımların gözükmesini sağlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak beğenmiş olduğunuz paylaşımlara profilinizdeki beğendiklerim alanından kolayca ulaşabilirsiniz.

Tumblr Ne İşe Yarar?

Tumblr’ın hedef kitlesi çoğunlukla 18-24 yaş aralığındaki kullanıcılardan oluşmaktadır. Peki genç kitlenin sıklıkla kullandığı sosyal medya ağı olan Tumblr ne işe yarıyor? gelin beraber inceleyelim..

• Tumblr uygulaması kullanıcılarına kendine özel fotoğraf, video, alıntı, gif benzeri paylaşımları paylaşabileceği bir blog hizmeti sunmaktadır.
• Kullanıcılar arasındaki iletişimi hızlandırmaktadır.
• Kendi isteğinizle belirlemiş olduğunuz bir temayla bloğunuzu özelleştirebilirsiniz.
• Aranan konu etiketlerine göre, konuların bloğuna giderek daha önce paylaşılan en popüler, en yeni, gif, fotoğraf, video, metin, alıntı, sohbet ve seslerine kolayca ulaşabilmektesiniz.

Tumblr İstatistiklerine Göre;
Tumblr uygulaması 2015 yılındaki istatistiklerde en çok büyüyen sosyal medya ağı olmuştur.
2015 yılında aktif kullanıcı sayısı %120 artarak Facebook ve Instagram gibi platformların önüne geçmiştir.
2018 yılında yapılan istatistiklerde en çok kullanılan 8. Sosyal medya ağı olmuştur ve Twitter’ın önüne geçmeyi başarmıştır.

Bugünkü içeriğimizde Tumblr nedir, nasıl üye olunur, nasıl kullanılır, ne işe yarar ve istatistikleri hakkında merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık. Tumblr kullanıcısı olmak için, yukarıdaki adımları izleyerek özel bir blog yapabilirsiniz. Tumblr hakkında merak ettiğiniz diğer tüm sorularınız için yorumlar alanından yorum yaparak bizlere ulaşabilirsiniz.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir