Youtube Reklam Engelleme

YouTube da sevdiğiniz video içeriklerini izlerken, ekranınıza birden çıkan reklamlar canınızı oldukça sıkabilir. Lakin endişelenmenize gerek yoktur. Bu reklamlardan kurtulabilmeniz için YouTube reklam engelleme programları ve eklentileri sayesinde kurtulabilirsiniz. Bilgisayarda kullanacağınız bazı eklentiler ve programlar, video izlediğinizde reklamları otomatik olarak engellemektedir. YouTube’da reklamlardan kurtulabilmeniz için bu içeriğimizde, YouTube reklamlarından nasıl kurtulabileceğinizi açıklamaya çalışacağız.

YouTube platformunu ister telefonunuzdan, isterseniz de bilgisayar veya tabletiniz üzerinden kullanın. İzleyeceğiniz videoların reklamlarını engellemek bunlar için fark etmeyecektir. YouTube’de izleyeceğiniz videolar belki 1 dakikayı bulabilir. Lakin bu videoları izleyebilmeniz için karşınıza 5,10,15,30 saniyelik reklamları izlemek durumundasınız. Eğer YouTube reklam engelleme işlemi yapmazsanız, karşınıza çıkan reklamları zorunlu olarak izleyeceksiniz.

YouTube Reklam Engelleme Nasıl Yapılır?

YouTube reklam engelleme uygulamalarını ilk olarak Google Chrome için deneyebilirsiniz. Bu adımlar şu şekildedir:

 • İlk olarak ekranın sağ tarafındaki “Menü” butonuna tıklayınız.
 • Bu menüden “Diğer Araçlar ve Uzantılar” seçeneğine tıklayınız. Ekranınıza uzantılarla alakalı bir sayfa çıkacaktır. Buradan daha fazla uzantı edin seçeneği seçiniz. Ardından da Chrome uygulamasının “Uygulamalar” mağazasına yönlendirileceksiniz.
 • Buradan Ad Block ve uzantısını seçiniz. Bu eklenti sayesinde sadece YouTube değil, diğer bütün reklamlar otomatik olarak kapatılacaktır.
Chrome Reklam Engelleme

YouTube platformunda bir video izlediğinizde karşınıza çıkabilecek çok fazla reklam türleri bulunmaktadır. YouTube’da karşılaşabileceğiniz 7 farklı reklam modeli vardır bu reklamlar:

 • Display Ads (Görüntülü Reklamlar)
 • Overlay Ads (Yer Paylaşımlı Reklamlar)
 • Skippable Video Ads (Atlanabilir Video Reklamlar)
 • Non-skippable Video Ads (Atlanamayan Video Reklamlar)
 • Bumper Ads (Bumper Reklamlar)
 • Sponsored Card Ads (Sponsorlu Kart Reklamları)
 • Trueview Discovery Ads (Trueview Keşfet Reklamları)

YouTube’de video izlerken bu reklam türleriyle karşılaşmamak için, reklam engelleyici eklentiler kullanabilirsiniz.

Youtube Reklam Engelleme Eklentileri

YouTube reklam engelleme eklentileri sayesinde, artık YouTube’de video izlerken reklamlardan korunabileceksiniz. Arama motorlarına reklam engelleme yazdığınızda karışınıza reklamlardan engellenebilmeniz için pek çok eklenti çıkacaktır. Bu eklentiler şu şekildedir:

 1. AdBlock Plus (Chrome, Edge, Firefox, Opera, Safari, Android, iOS)
 2. AdBlock (Chrome, Edge, Firefox, Safari)
 3. Pop up blocker for Chrome (Chrome)
 4. uBlock Origin (Chrome, Firefox)
 5. Stands Fair AdBlocker (Chrome)
 6. Ghostery (Chrome, Edge, Firefox, Opera)
AdBlock

iPhone Telefonlarda Video reklam Engelleme

iPhone telefonlar için geliştirilmiş bir çok ücretsiz reklam engelleyici uygulama mevcuttur. Bu reklam engelleyici uygulamalar video reklamlarını engellemede son derece başarılı çalışmaktadır. Bu reklam engelleyici uygulamalara ise App Store mağazasından “Reklam Engelleyici” terimlerini kullanarak arama yaparak ulaşabilirsiniz. Telefonunuza indirip kullanacağınız bu uygulamalar aktif oldukları süre boyunca video izlediğinde reklam gösterilmesine izin verilmiyor. iPhone cihazlardaki en başarılı reklam engelleyici uygulamalar; Blocker Legacy, AdGuard, AdBlock for Mobile, Roadblock, Blocker ve Aloha Browser uygulamaları olarak sıralanabilir.

Android Telefonlarda Video Reklam Engelleme

Android işletim sistemi telefonlarda Google Play mağazasındaki bazı uygulamalar sayesinde YouTube’da video izlerken karşınıza çıkacak reklamları engellemek için herhangi bir reklam engelleyici programı kullanmanız yeterli olacaktır. Reklam engelleyici uygulamalar arasında bazıları ücretli bazıları da ücretsizdir. Ücretsiz uygulamalar olmasına rağmen son derece başarılı çalışan Android reklam engelleyici uygulamalar; Adblock Plus, AdAway, 1Blocker X ve Block This olarak sıralanabilir.

YouTube reklam engelleme hakkında merak edilen tüm sorulara yardımcı olmaya çalıştık. YouTube hakkında merak ettiğiniz diğer tüm sorunları yorum olarak ileterek destek ekimizden yardım alabilirsiniz.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir